איך לעשות בדיקת ראייה בעצמך

איך לעשות בדיקת ראייה בעצמך

לא משנה אם אתם נמצאים בתוך שלב שיפור הראייה או רוצים לשפר את הראייה או שאתם מרכיבים משקפיים, גם אם אתם לא מרכיבים משקפיים מאוד חשוב לדעת מה מצב הראייה שלכם, בדרך כלל כשהמצב טוב אז יש הרגשה טובה אבל צריך לבדוק מידי פעם שאכן הכול בסדר,גם אם המצב טוב ויציב, עדיין טוב לעשות בדיקת ראייה פעם בחצי שנה או פעם בשנה, כדי לראות שאכן הכול בסדר, כמובן שאם יש לכם ילדים בבית זה מאוד מומלץ לעשות את בדיקת הראייה לפני שהמצב ידרדר, זה כדאי ומאוד חשוב.

לפני שאתם מגיעים לאופטיקה אלמד אתכם כאן איך ניתן לעשות בדיקת ראייה בתנאים של בית

בחיי היומיום מאוד קשה לנו לשים לב האם הראייה שלנו משתנה, לכן אנו משווים בין 2 תמונות, בין מה שאנו רואים כעת לבין מה שראינו קודם לכן, בעבר, ובגלל שאנו משתמשים בעיניים שלנו כל הזמן, אנו משווים בין דברים די דומים, לדוגמה בגינתי ליד ביתי יש לי עץ שמשיר את עליו כל הזמן, עכשיו אני מסתכל עליו והוא כמעט בלי עלים אבל לא שמתי לב איך הוא משיר את העלים שלו בכל יום, כיון שאני רואה אותו כמעט כל יום, כך גם אני לא שם לב איך הוא מתמלא בעלים מחדש. כך גם אני לא שם לב איך השיער שלי גדל ואחרי תקופה פתאום אני צריך ללכת להסתפר. בדיקת הראייה הזו חשובה גם בתהליך של ההבראה של העיניים ולא רק בשיפור הראייה, כי כך אפשר לדעת אם עושים תרגילים נכון או לא נכון, והאם הראייה מידרדרת ומה ניתן לעשות עם זה? שיטת בדיקת הראייה הזו היא השיטה שהיו משתמשים בה בעבר עד לפני 20-30 שנה, לפני שנוצרו המכשירים המשוכללים שמשקפים את גלגל העין ושכלולים נוספים. וזו בדיקת ראייה הכי אותנטית ואגב, גם הכי מדויקת, מה באמת העיניים שלכם רואות בזמן בדיקת הראייה.

מה זה ראייה 66 בבדיקת ראייה

אתם עומדים במרחק 2.5 מטר מטבלאות המספרים וקוראים את השורות, אם אתם רואים את שורה 22 מצוין זו ראייה 6-6, אם אתם מצליחים לראות את שורה 22 בכל אחת מהעיניים, אתם רואים ראייה 6-6 שזו ראייה מצוינת, אתם גם יכולים לעשות את הבדיקה עם המשקפיים, אם יש לכם, אתם יכולים גם לראות אם כבר התחיל לרדת לכם המספר או שעלה מספר או שעדיין נשאר אותו דבר, טוב לעשות את הבדיקה גם עם משקפיים וגם ללא משקפיים.

בבדיקת הראייה צריך להיות באותם התנאים שבהם הייתה בדיקת הראייה הקודמת

יש להשוות בין אותם התנאים מכיוון שהראייה שלנו מאוד תלויה באור והראייה שונה כשהתאורה משתנה, לכן צריך לעשות את בדיקת הראייה בדיוק באותה תאורה שעשיתם את הבדיקה הקודמת, חשוב לדעת שהראייה מידרדרת ומשתפרת באופן שונה לפי כמות האור כי יש שוני בין ראייה לאור יום לבין ראיית לילה. לכן, אני מציע שתבדקו את הראייה גם ביום וגם בלילה. בדיקת ראייה ביום עושים כשיש אור של השמש, אפשר לעשות אותה בסלון או בכל חדר אחר בבית. אך שימו לב שהתריס פתוח, חלונות ווילונות פתוחים לרווחה וכדאי גם שהתאורה תהיה דלוקה ואז תולים את הדפים במרחק של 2.5 מטר.

בדיקת ראייה בכל עין בנפרד

כשאתם עושים את הבדיקה תוודאו שאין לכם הבדל בין העיניים ואז אפשר לעשות כש-2 העיניים פקוחות יחד. בתחילה צריך לכסות אחת מהעיניים, כשמכסים את עין שמאל-עושים בדיקה בעין ימין וכשמכסים את עין ימין- עושים בדיקה בעין שמאל. מכסים בלי לעצום את העיניים כיון שכשעוצמים את העיניים ועושים את הבדיקה אחר כך לוקח לעיניים קצת זמן לחזור לעצמן.

רשמו לעצמכם

את השורה שאתם מצליחים לזהות בלי טעות ואת השורה שאתם מצליחים לזהות עד חצי את השורה הבאה בדרך כלל כמעט ולא רואים כבר. שימו לב! שורה של 100% לא בהכרח שורה שרואים בה חד, זו שורה שאתם רואים אותה בקושי אבל כמו בדיקת ראייה לרישיון נהיגה או בכל בדיקה רגילה באופטיקה לא שואלים אם אתם רואים חד או מטושטש כי אי אפשר לשים לב כמה אתם רואים, יותר מטושטש או פחות מטושטש. אפשר להראות לכם איזשהו חפץ או איזשהו מספר ולשאול אם אתם מצליח לזהות אותו ממרחק, אם מצליחים לזהות- הראיה תקינה,אם אתם מגיעים לשורה שאתם רואים אותה לא חד אלא רואים אותה קצת מטושטש והמספרים מרוחים, אם יש לכם צילינדר יתכן שהם יהיו כפולים. אבל עדיין אתם מצליחים לזהות את השורה במלואה ב100% בלי לטעות זה נחשב בסדר ותקין, אתם מגיעים גם לשורת הגבול וממשיכים כל עוד אתם מצליחים לזהות יותר מחצי מהמספרים בשורה, כשאתם מזהים פחות מחצי אתם רושמים לפניכם.

דוגמא קטנה

לדוגמה שורה 10 40% , אם יש בשורה למשל 7 מספרים ואתם זיהיתם 3 מתוך 7 אז זה בערך 40% מתוך השורה כולה. אפשר גם לכתוב 3 מתוך 7. בתחילה עושים את הבדיקה בלי משקפיים ואחר כך עם המשקפיים, מה שאתם צריכים לראות זה את שורה 22 שזו נקראת ראייה 6-6, עדיף בכל עין בנפרד אבל לפחות ב-2 העיניים יחד. מומלץ לעשות את הבדיקה יחד עם מישהו כי כשאתם מקריאים את המספרים לא תמיד אתם בטוחים אם אמרתם נכון, לפעמים אתם מתלבטים אם זה 6 או 8 או 0, כך כשמישהו אחר עומד אתכם הוא יכול לעזור לכם לזהות אם אתם מקריאים מספרים נכונים או טעויות.

לקבלת דפי בדיקת ראייה לחץ/י כאן >>

הבדיקה הזו נותנת לכם את האינדיקציה איפה אתם נמצאים

אני ממליץ מאוד לעשות את הבדיקה הזו לפחות פעם בחודשיים או לכל היותר פעם בחצי שנה גם אם הראייה שלכם או של בני המשפחה תקינה לחלוטין כדאי לוודא שאכן היא בסדר. תמיד כשמגיעים לאיזשהו קלקול הרבה יותר קל לעצור אותו בהתחלה כי ברגע שיש הידרדרות בראייה ומתחילים לראות פחות ופחות טוב והעיניים מתחילות להתאמץ מידי אז העיניים סובלות ממאמץ יתר וכך ניהיה לכם כאבים בעיניים וזה הופך להיות ככדור שלג, גדול יותר ויותר והראייה מתחילה להידרדר מהר. משקפיים, אגב, הם לא פתרון, הן גורמות להידרדרות מהירה יותר, זה לא בהכרח, משקפיים הן דבר טוב בתנאים מסוימים אך צריך להיפטר מהן בהדרגה וצריך לדעת איך עושים זאת. בצעו את בדיקת הראייה נכון וודאו שאכן אתם רואים טוב והלוואי שנראה רק טוב תמיד. המשך יום נפלא! בברכה, יהושע מלינסקי.

מאמרים נוספים

קבלו מתנות מיוחדות לזמן מוגבל!

3 תרגילים עיקריים לשיפור הראייה

מדריך השוואה בין הדרכים לשיפור הראייה

מדריך למניעת הידרדרות הראייה

לשיחת ייעוץ חינם עם מומחה מכון מלינסקי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

או חייגו עכשיו:

אהבתם את המאמר?! שתפו עם חברים

הירשמו עכשיו לניוזליטר של מכון מלינסקי

נרשמים ומקבלים עדכונים שוטפים מבצעים שווים

והטבות מיוחדות לשיפור הראייה בתהליך טבעי

קבלו עכשיו במתנה!

3 תרגילים לשיפור הראייה

רוצים לשמוע או לשאול אולי לגלות עוד על מכון מלינסקי

עכשיו אתם יכולים לשאול, לשמוע ולגלות
את כל מה שרציתם לדעת על מכון מלינסקי.

קוצר ראייה - רוחק ראייה - מכון מלינסקי
דילוג לתוכן