כאבי עיניים

כאבי עיניים

כאבים בעיניים – אבחון ודרכי טיפול כאבי עיניים הם תופעה נפוצה. לרוב כאבי עיניים נובעים מעומס שיש על העיניים אך לפעמים כאבי עיניים באים להתריע מהידרדרות בבריאות העיניים ואף להעיד על קיומה של מחלת עיניים שכבר קיימת. במאמר הזה תמצאו מידע לגבי הסיבות העיקריות לכאבי עיניים ודרכים לטיפול בהם, אבל כמובן בנוסף בכל מקרה מומלץ להגיע לאבחון מקצועי – ולעשות זאת בהקדם האפשרי אצל רופא עיניים כדי לשלול בעיה רפואית מסוכנת בעיניים. מתי שהמצב לא מסוכן כדאי לטפל בעיניים בדרכים טבעיות ללא התערבות פולשנית.

מחלות עיניים שאחד הסימפטומים שלהן הוא כאב

כאב בעין אחת או בשתי העיניים, עמום או חד, קבוע או כזה שמופיע ונעלם – הוא אחד הסימפטומים של מחלות עיניים רבות. העיקריות שבהן הן:

יובש בעיניים

סיבות טכניות ל- יובש בעיניים יכולות להיות כתוצאה מ: 

 • ייצור מועט מדי של דמעות
 • קצב אידוי מהיר מדי שלהן 
 • הרכב לא תקין של כל דמעה
 • מצב קרנית לא תקין
 • סתימה של אחת התעלות של דמעות

סיבות התנהגויות לכך יכולות להיות:

 • שהות ממושכת במזגן
 • ישיבה מול מחשב במשך שעות רבות 
 • הרכת עדשות מגע במשך זמן מעל 8 שעות ביום
 • הרכבת עדשות מגע לא תקינות או פגומות
 • ניתוח לייזר להסרת משקפיים 
 • חוסר שתיית מים
 • חוסר מזון המכיל שמנים טבעיים 

סיבות אחרות לכך יכולות להיות:

 • מזג אוויר יבש
 • גיל המעבר אצל נשים 

הם גורמי סיכון עיקריים ליובש בעין – שבנוסף לכאב ולתחושה כאילו יש חול בתוך העין, גורם גם לראייה מטושטשת ולרגישות גבוהה לאור. טיפולים אפשריים, אחרי אבחון שמוודא כי אכן ישנה כמות מועטה מדי של דמעות, הם דמעות מלאכותיות, תרופות שמגבירות את קצב הייצור של הדמעות הטבעיות ו/או מאטות את קצב האידוי שלהן, וישנו גם טיפול חדשני בשם IPL שמבוסס על הבזקי אור.

 

פגיעה בקרנית

גם שריטה שטחית במיוחד בשכבה רגישה זו, שאחראית על שבירת קרני האור ונמצאת מתחת ללובן העין, מובילה לכאבים קשים. במרבית המקרים הכאב יורגש רק בעין אחת, כשבנוסף לגורמים חיצוניים (שריטה עקב מגע לא זהיר של ציפורן חדה, היתקלות בענף של עץ וכו'), השריטה עלולה להיות גם תוצאה של עדשת מגע קשה מדי. כמו כן ישנה מחלה שפוגעת במבנה הקרנית. מחלה זו, שנקראת "תסמונת השריטה החוזרת", עלולה ליצור שריטה בכל פעם שמתעוררים משינה ופותחים את העין.

קושי במיקוד הראייה

כשהעין מתקשה למקד את המבט באובייקטים קרובים – בגלל משקפיים לא מתאימים, עין עצלה, מחלה או כל סיבה אחרת – המאמץ שמושקע בהתמקדות בכל זאת מוביל לעתים לכאבים בעין (וגם לכאבי ראש). במקרים אלה הטיפול כולל מציאת פתרון אופטימלי לבעיית המיקוד ובפרט משקפיים עם מספר מדויק. במקרים הלא כרוניים הטיפול יכלול שימוש במשחה מתאימה וחבישה של העין להקלה על הכאב ולמניעת זיהום. בכל מקרה חשוב להגיע לרופא עיניים מנוסה כדי לוודא שלא נגרם נזק חמור יותר. לחולים במחלה הנ"ל ניתן להשתמש באופן קבוע בדמעות מלאכותיות ובמשחות מדי לילה, וכן ישנו טיפול תרופתי לחיזוק שכבת האפיתל. במקרים שבהם נמשך הכאב, ייתכן צורך בניתוח.

גלאוקומה

גלאוקומה "רגילה" לא גורמת לכאב, אבל ישנו סוג ספציפי של מחלה זו שנקרא גלאוקומה אקוטית סגורת זווית שבו אחד הסימפטומים הוא כאב – חזק וקבוע. הסיבה לכך היא המהירות הרבה שבה נוצרת המחלה (בניגוד לגלאוקומה ה"רגילה"), כשהזווית שבין לובן העין והקשתית הופכת צרה, הנוזל התוך עיני לא מתנקז היטב, הלחץ התוך עיני עולה ומייצר לחץ עז על עצב הראייה – וזהו מקור הכאב. הטיפול במקרים אלה הוא ניתוח.

דלקת בלחמית

הלחמית היא מעין קרום שקוף שעוטף את הסקלרה (לובן העין) ומרפד את החלק הפנימי של העפעפיים. בשכבה זו מיוצרות חלק מהדמעות. הלחמית רגישה מאוד לגירויים חיצוניים שונים ולכן דלקת בה היא תופעה נפוצה למדי. בין הגורמים לה: אלרגיות, אבק, חומרים מגרים אחרים, זיהום בקטריאלי או ויראלי וגם תנאי יובש. הבסיס לטיפול בדלקת הלחמית הוא שמירה על היגיינה מלאה – ניקוי העיניים מהפרשות בעזרת מטלית לחה או צמר גפן. טבילת המטלית או צמר הגפן בקמומיל עשויה לסייע. במידת הצורך ייעשה שימוש גם בטיפות עיניים אנטי דלקתיות או אנטיביוטיות.

דלקת בעצב הראייה

במקרים אלה הכאב הוא בדרך כלל עמום, והוא מתגבר כשמניעים את העין. סימפטום נוסף הוא ירידה בחדות הראייה. סיבות אפשריות הן נוכחות של חיידקים בעצב הראייה – אוסף של כמיליון תאי עצב שמובילים מידע מהרשתית אל המוח, נוכחות של רעלנים, נגיפים וגם תופעת לוואי של מחלה אוטואימונית שבה המערכת החיסונית תוקפת תאים בריאים (למשל טרשת נפוצה). אם הדלקת לא חולפת מעצמה תוך מספר ימים נדרש בירור מעמיק, על בסיס בדיקת OCT – מיפוי רשתית בעזרת מכשיר משוכלל. ניתן להקל על תסמיני דלקת בעצב הראייה באמצעות זריקות סטרואידים, אבל אם היא תוצאה של מחלה אוטואימונית נדרשת התייחסות מקיפה למחלה.

כאבים עיניים עקב גורם מחוץ לעין

כאמור לא כל כאבי עיניים מעיד על בעיה באיבר זה. בין המצבים שבהם אנחנו מרגישים שהעיניים כואבות עקב גורמים חיצוניים כמו גוף זר בעין:

* מיגרנה – הכאבים הקשים עלולים באופן כללי לגרום גם לכאב בעיניים. חשוב להבחין בין מיגרנה "רגילה" לבין מיגרנה אוקולרית – פירוט לגבי מחלה ספציפית זו תמצאו בהמשך המאמר.

* מתח נפשי – מצוקה נפוצה שמייצרת גם כאבי ראש וגם כאב עמום מאחורי גלגל העין, בשתי העיניים.

* סינוסיטיס – דלקת בחלק מהסינוסים, ובפרט במערות שמשני צידי גשר האף ובסינוס הספנואידלי, עלולה לבוא לידי ביטוי גם בכאבים עמומים מאחורי העיניים.

* הרפס – במקרים אלה הכאבים בעיניים יכולים גם להקדים את הופעת השלפוחיות שמאפיינות את ההרפס, ב-48-72 שעות.

* מחלת חניכיים – זיהום בעצם החניכיים עלול לגרום גם לכאב בעין.

מהי מיגרנה אוקולרית, ולמה חשוב להגיע מיד לרופא מומחה?

מיגרנה אוקולרית היא סוג נדיר יחסית של מיגרנה (השכיחות שלה היא 1 ל-200 חולי מיגרנה). מי שסובל ממיגרנה אוקולרית חווה את עיקר הכאב בעין – בארובה או בגלגל – ועוד סימפטומים אפשריים הם אורות מהבהבים, כתמים בשדה הראייה, שטחים מתים, שיבושים בראייה באחת העיניים ועפעפיים "כבדים" שקשה להזיזם. ישנו סיכון ממשי לאובדן הראייה באחת העיניים ועל כן כשמופיעים הסימפטומים הנ"ל חשוב מאוד להגיע לרופא מומחה באופן מידי.

שיפור ראייה למרחק

אבחון כאבי עיניים

במקרים של כאבי עיניים בעין אחת או בשתי העיניים ישנה חשיבות רבה לאבחון מדויק של גורם הכאב, כדי להעניק לאדם את הטיפול המתאים. האבחון מבוסס על תשאול ועל בדיקות נוספות בהתאם להערכה הראשונית ולמידע הנחוץ לרופא כדי להגיע לתשובה המדויקת. אופציה אחת היא בדיקת קרקעית העין, דלקת בעצב הראייה מאובחנת כאמור בעזרת מיפוי רשתית OCT וישנם עוד מכשירים מתקדמים שמסייעים בזיהוי הגורמים לכאב. בחלק מהמקרים יופנה האדם גם לבדיקה נוירולוגית.

טיפולים אפשריים בכאב בעין

קשת הפתרונות לכאבים בעיניים רחבה מאוד, ממנוחה לעין הכואבת או שתיהן, דרך קומפרסים קרים, טיפות ייעודיות ודמעות מלאכותיות, וכלה בהתאמה של משקפיים או עדשות מגע ואפילו ניתוחים במקרים הקשים. רק אבחון מקצועי של רופא עיניים מיומן מבטיח טיפול אופטימלי בכל מקרה של כאבים באיבר הרגיש והחשוב.

סוף לכאבי עיניים תוך זמן קצר!

המגוון הרחב של המצבים שבהם ישנם כאבי עיניים בעין אחת או בשתי העיניים מחייב ניסיון רב כדי להגיע לשורש הבעיה. הרופאים של מכון מלינסקי הם מומחים מובילים בתחומם ובהתאם הם אמונים על זיהוי מדויק של גורמי הכאב. הציוד המתקדם במרפאה תורם כמובן גם הוא לאבחון הנכון ולמציאת הפתרון המיטבי, ועוד סיבה טובה להגיע אלינו היא התורים המהירים – כשהעין כואבת, אין צורך לסבול ואין שום סיבה לסכן את הראייה. אבחון מקצועי תוך זמן קצר וטיפול מידי מבטיחים הקלה על הכאבים ושמירה על היכולת החשובה.

מאמרים נוספים

קבלו מתנות מיוחדות לזמן מוגבל!

3 תרגילים עיקריים לשיפור הראייה

מדריך השוואה בין הדרכים לשיפור הראייה

מדריך למניעת הידרדרות הראייה

לשיחת ייעוץ חינם עם מומחה מכון מלינסקי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

או חייגו עכשיו:

אהבתם את המאמר?! שתפו עם חברים

הירשמו עכשיו לניוזליטר של מכון מלינסקי

נרשמים ומקבלים עדכונים שוטפים מבצעים שווים

והטבות מיוחדות לשיפור הראייה בתהליך טבעי

קבלו עכשיו במתנה!

3 תרגילים לשיפור הראייה

רוצים לשמוע או לשאול אולי לגלות עוד על מכון מלינסקי

עכשיו אתם יכולים לשאול, לשמוע ולגלות
את כל מה שרציתם לדעת על מכון מלינסקי.

קוצר ראייה - רוחק ראייה - מכון מלינסקי
דילוג לתוכן