טיפים מעשיים לשיפור הראייה בעבודה מול מחשב, סמארטפונים וטאבלטים

טיפים מעשיים לשיפור הראייה בעבודה מול מחשב, סמארטפונים וטאבלטים

הבעיה

טיפים מעשיים לשיפור הראייה בעבודה מול מחשב, סמארטפונים וטאבלטים. מה שקורה בעקבות השימוש הרב במכשירים אלו מעבר לכל הנוחות והיתרונות שלהם, זה שהם גורמים להידרדרות הראייה. כאשר אנו יושבים מול המחשב שעות ובוהים במסך או מחזיקים את הסמארטפון או הטאבלט ובוהים במסך באמצע משחק או סרט, אנחנו גורמים נזק חמור לעיניים שלנו. הבעיה העיקרית שאנו מפעילים את העיניים בדומה לקריאה של ספר אבל עם תאורה מהמסך. כשהעיניים מתמקדות זמן רב באותו מקום והמרחק ביניהם לבין המכשיר קרוב מדי.  העיניים שלנו רגילות להסתכל אל המרחקים. כאשר אנו בוהים במסך השרירים עובדים בצורה סטטית ואינם מקבלים אספקה של חומרים מזינים וחמצן ואין להם זמן לנוח. בצורה דינאמית, העיניים נמצאות בתזוזה לצדדים למעלה ולמטה ולמרחקים שונים, כך מגיעה אספקה סדירה לעיניים של חמצן וחומרים מזינים והשרירים בעיניים פחות מתאמצים. דוגמא להמחשה: כמו בהליכה (דינאמית), כאשר אנו הולכים הגוף מסוגל ללכת שעות בלי להתעייף, לעומת הרמת רגל (סטטית), שניתן להחזיק את הרגל רק למספר דקות.

 

המחשב

מסך המחשב מפיק אור אשר גורם לעיניים שלנו להתעייף מהר יותר, כמו כן העיניים לא זזות כמעט מהמסך ונמצאות בעומס מתמשך עליהן. אנחנו לפעמים יושבים שעות בלי לזוז ליד המחשב וזה לא רק פוגע בעיניים שלנו אלא בכל הגוף. כתוצאה מכך לא מגיעה אספקה של חמצן ושל חומרים מזינים לעיניים, והן מתעייפות מהר יותר והראייה מדרדרת.
על ידי מספר כללים ניתן למנוע הידרדרות של הראייה:

 • כאשר המחשב עולה, כאשר הדף נטען, או אתם מורידים קובץ הסיתו את המבט ממסך המחשב והסתכלו לצדדים, למעלה למטה או על עצמים אחרים כדי לגרום להפעלה דינאמית של העיניים.
 • מדי כמה דקות של עבודה מול המסך הסתכלו מעבר לו, ולמרחקים שונים כדי להפעיל את העיניים.
 • כל חצי שעה קומו מהכיסא ותעשו סיבוב בחדר או תלכו קצת כדי להזרים דם בגוף ולהביא לידי אספקה מחודשת של חמצן לעיניים.
 • ניתן לעסות את הצוואר, המצח, איזור הגבות והלחיים בתנועות קלות כדי להזרים דף ולעניים ולמנוע התכווצות של שרירי הפנים.
 • מדי כמה דקות כסו את העיניים שלכם עם הידיים ועצמו אותן כדי לאפשר להם מנוחה של כמה דקות.
 • מומלץ להדליק תאורה נוספת בחדר מעבר לתאורת המסך המסנוורת כדי לא לגרום לסנוור בעיניים ולהוריד מהן את העומס.

 

 

 הטאבלט

הטאבלט הוא מן מחשב נייד קטן יותר, ונייד יותר. המסך שלו קטן משל מחשב דבר אשר מאמץ את העיניים יותר. בעקבות כך אנו נוטים לקרב את הטאבלט יותר לעיניים שלנו מה שיכול לגרום להידרדרות הראייה בצורה מהירה יותר ( כך גם הסמארטפון בהמשך). הכללים לשיפור הראייה בעבודה מול המחשב שכתבתי למעלה תקפים גם כאן ובנוסף אני רוצה לשתף אתכם בכללים נוספים.

 • מאחר שאנו נוטים לקרב את הטאבלט לעיניים שלנו דבר שגורם כאמור לראייה להידרדר, לכן מומלץ לעבוד איתו במרחק של כיד (60 סמטימטר) מהעיניים.
 • מומלץ לשבת בנוח ולהניח את הטאבלט על מתקן כלשהו כדי לא ליצור לחץ על הצוואר דבר שיכול לגרום לשרירי הצוואר להיתפס ולאי אספקת חמצן לעיניים (גורם להן להתייעף מהר יותר).
 • מומלץ להחשיך מעט את הבהירות של המסך כדי לא להעמיס אור על העיניים דבר שגורם להן להתאמץ ולהתעייף מהר יותר. כמו כן אור בהיר גורם להידרדרות בראייה.
 • חשוב מדי כמה דקות להניח את הטאבלט ולהסתכל למקומות אחרים ומרחקים אחרים כדי שהשרירים בעיניים לא יתפסו לכם.

 

 הסמארטפון

הסמארטפון הוא שדרוג של הטלפון הנייד למן מחשב חזק המשלב בתוכו המון תכונות כגון טלפון, מחשב, יומן, מצלמה, נגן שירים ווידאו, GPS  ועוד. כיום המון אנשים משתמשים בסמארטפונים לצורכיהם האישיים ולעבודה. מסl הסמארטפון הוא קטן משל הטאבלט דבר שמשפיע רבות על המאמץ הגובר על העיניים. בדומה לטאבלט אנו נוטים לקרב את הסמארטפון קרוב לעיניים שלנו וכך נתפסים שרירי העיניים, והראייה מדרדרת בקצב מהיר יותר. ככל שהמסך קטן יותר אנו נוטים להפעיל את העיניים בצורה מאומת יותר מבחינה סטטית. הכללים לשיפור הראייה המתייחסים לסמארטפונים הם כאמור הכלים שמתייחסים למחשב ולטאלבטים ובנוסף אני רוצה לשתף כללים נוספים.

 • הרחיקו את הסמארטפון והסתכלו על המסך ממרחק של יד (כ-60 סנטימטרים) כדי להפחית את הפעילות הסטטית על העיניים שלכם.
 • החשיכו מעט את בהירות המסך שלא יסנוור את העיניים שלכם.
 • הסיתו את מבטכם מהסמארטפון מדי כמה דקות והסתכלו למרחקים שונים ולצדדים.
 • עצרו את עיסוקכם מדי כמה דקות ותלכו קצת, הניעו את השרירים שלכם, את הצוואר.
 • עשו מנוחה מדי רבע שעה לעיניים שלכם וכפו אותם עם כפות הידיים למשך כמה דקות, דבר שיקל עליהן.

 

טיפים מעשיים לשיפור הראייה בעבודה מול מחשב, סמארטפונים וטאבלטים

 

 לסיכום:

אני רוצה לחזור בגדול על הכללים אשר יעזרו לכם לשפר את הראייה כאשר אתם מתעסקים עם מחשבים טאבלטים וסמארפונים:

 • הסיתו את המבט מדי כמה דקות והסתכלו מעבר למסך ולמרחקים שונים.
 • הדליקו תאורה נוספת בחדר כדי לא לסנוור את העיניים שלכם.
 • שמרו על מרחק רב מהעיניים למסך (המחשב, הטאבלט או הסמארטפון), לפחות של יד (כ-60 סנטימטרים)
 • קחו הפסקה יזומה ותעשו סיבוב בחדר, כדי שלא יתפס לכם הצוואר והשרירים, וכדי להזרים חמצן לעיניים שלכם.
 • קחו מנוחה יזומה וכסו בעזרת כפות הידיים את העיניים שלכם למספר דקות.

טיפ חשוב נוסף לשיפור הראייה : תישנו טוב בלילה, כי שינה בלילה = מנוחה לעיניים, שבע עד שמונה שעות בלילה יקנו לכם מנוחה לעיניים ויעזור בתהליך שיפור הראייה. ככל שתפעילו את העיניים שלכם בצורה דינאמית כך השרירים שלכם יתאמצו פחות ויוכלו לנוח יותר, והראייה שלכם פחות תדרדר, ויותר חמצן וחומרים מזינים יגיעו לעיניים שלכם. הראייה שלכם תישאר חדה לאורך זמן ולא תרגישו עייפים ותפוסים כל הזמן. בנוסף לכללים שהוצגו כאן ישנם עוד המון תרגילי עיניים ותרגילים נוספים אשר יכולים לעזור לכם לשפר את הראייה בדרך טבעית. בעזרת שיטה שפיתחתי אני מזמין אתכם לשפר את הראייה ולהיפטר מהמשקפיים ולשמור על הראייה חדה לאורך כל החיים.

תרגילי יוגה לעיניים

בעזרת עיפרון פשוט אותו נאחוז ביד נבצע תנועה משוחררת ללא מאמץ למעלה ולמטה. נעקוב אחר קצה העיפרון בשמחה רבה בתנועה עקבית עם העיניים. ניתן לבצע את התרגיל כאשר אנו עוקבים אחר קצה העיפרון ימינה ושמאלה. קיימים עוד מגוון תרגילי יוגה לעיניים אותם נלמד אתכם שלב אחר שלב. תרגיל יוגה לעיניים זה תרגיל מאוד מפורסם אך רוב הדרכות מחסירות את העיקר ולכן אנשים יכולים אם התרגיל הזה ללא הדרכה מסודרת במקום שיפור בראייה לגרום לתוצאות הפוכות. תזכרו אסור לעייף את העיניים בתרגילים וכל התנועות צריך לבצע  בצורה משוחררת לחלוטין, שכן קל יותר לבצע את התרגילים הללו לאחר צפייה והסבר מעמיק בסרטון הבא:

שחררו את העיניים שלכם עם תרגיל חד חד

לאחר שהראייה מתקלקלת, אנשים מתחילים בכוח לנסות טוב יותר שעוד יותר מעמיס על העיניים וגרם לקלקול נוסף של הראייה. אם הזמן זה הופך להרגל, כל פעם שאתם מסתכלים לרחוק  (במצב של קוצר ראייה –  מיאופיה ) או לקרוב (במצב של רוחק ראייה – היפרמטרופיה) העיניים מתאמצות בלי שאתם שמים לב. חשוב לשחרר את העיניים מההרגל הרע הזה. בכך יעזור לכם תרגיל נפלא "חד חד":

מנוחה לעיניים

בדרך לשיפור הראייה מאוד חשוב לתת לעיניים מנוחה בזמן, לא "לסחות" אותם עד הסוף. העיניים שלנו הכי הרבה מתעייפות ממאמץ סטטי. תנסו להרים כוס חד פעמי, זה קל מאוד, נכון? אך תנסו להחזיק אותו כך 5, 10 דקות… לאחר 15 דקות תצטרכו פיזיותרפיה בכתף. עיניים אותו דבר. העיניים מאוד מתעינייפות בעבודה סטטית מול מחשב, קריאת ספר הכי הרבה מהסמארטפון. לכן טוב לתת הפסקה קצרה לעיניים של 2-5 דקות מנוחה לאחר כל 30-40 דקות של עבודה מול מחשב או קריאה, לאחר שימוש בסמרטפון לאחר כל 10-15 דקות.

הפסקה יכולה להיות פשוטה – פשוט להפסיק לראות על מסך. אך יותר טוב לבצע הפסקה של 4 שלבים. למה זה חשוב ואיך לעשות אותה אני מסביר בסרטון הבא:

מחשבה יוצרת מציאות

ניתן לבצע תרגילים לעיניים עייפות במשך כל היום, קיימים תרגילי עיניים המשתמשים בדמיון, למשל אפשר לקרב אובייקט ולהרחיק אותו, לדוגמא: שקע חשמל, להתרכז בחורים שלו, בפינות, בברגים ולדמיין אותם בצורה חדה. לדמיון אין שום גבולות ואין קשר למה שאנחנו רואים או לא. כמו כן ניתן לדמיין פרח חד וברור וגם לדמיין אותו מטושטש. כאשר עושים זאת בדמיון זה נותן לגיטימציה למוח, לראות את העצמים בצורה חדה. חשוב לזכור, לאחר ביצוע תרגילי העיניים לשיפור הראיה, הגוף בכלל והעיניים בפרט צריכים מנוחה טובה, אתם תרגישו טוב, ותראו הרבה יותר טוב.

מאמרים נוספים

קבלו מתנות מיוחדות לזמן מוגבל!

3 תרגילים עיקריים לשיפור הראייה

מדריך השוואה בין הדרכים לשיפור הראייה

מדריך למניעת הידרדרות הראייה

לשיחת ייעוץ חינם עם מומחה מכון מלינסקי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

או חייגו עכשיו:

אהבתם את המאמר?! שתפו עם חברים

הירשמו עכשיו לניוזליטר של מכון מלינסקי

נרשמים ומקבלים עדכונים שוטפים מבצעים שווים

והטבות מיוחדות לשיפור הראייה בתהליך טבעי

קבלו עכשיו במתנה!

3 תרגילים לשיפור הראייה

רוצים לשמוע או לשאול אולי לגלות עוד על מכון מלינסקי

עכשיו אתם יכולים לשאול, לשמוע ולגלות
את כל מה שרציתם לדעת על מכון מלינסקי.

קוצר ראייה - רוחק ראייה - מכון מלינסקי
דילוג לתוכן