הצעד הראשון לשיפור הראייה

התחילו את הצעד הראשון לשיפור הראייה

הצעד הראשון לשיפור הבריאות בכלל והראייה בפרט מתחיל מאחריות ויישום של האמירה: "אם אין אני לי, מי לי?"
כולנו צריכים לקחת אחריות על הבריאות שלנו ושל ילדינו ולהבין שהעיניים שלנו ושלהם זה איבר לא פחות חשוב מהשיניים שצריך לצחצחם פעמיים ביום, כמו כן לשמור על ניקיון הגוף ושטיפת ידיים לאחר שמתפנים בשירותים. האם אתם משתדלים לעשות זאת? האם שאלתם את עצמכם פעם מה עם העיניים? העיניים גם צריכות טיפול וזאת משום המאמץ המרובה שאנו מפעילים עליהן מהבוקר עד הערב, כל יום. בריאות העיניים חשובה אך ורק לכם, היא לא מעניינת אף אחד אחר, לא את הממשלה, לא את האופטימטריסט שמוכר לכם משקפי ראייה, ולא את מנתחי הלייזר, שברצון ימליצו לכם לעשות ניתוח לייזר למרות כל הסיכונים הכרוכים בכך. ניתן בעזרת תרגילי עיניים לשפר את הראייה. השאלה היא: מה קורה כאשר העיניים מתחילות לראות באופן מטושטש? ולמה זה קורה?

מבנה העין

בשביל להבין את זה, נתאר את המבנה של העין ונתאר את תהליך הראייה. העין שלנו בנויה בצורה עגולה. בחלק הקדמי נמצאת הקרנית גוף שקוף, הקרנית המגינה על העין. מאחוריה נמצאים הקשתית, שהיא בעצם צבע העין באמצע הקשתית נמצא האישון בצבע שחור. הצבע שחור אינו צבע אלא בעצם חור אפשר לדמות את הצבע השחור כמו להסתכל לתוך חדר חשוך. מאחורי האישון נמצאת עדשה. העין בעצמה מלאה בגוף זגוגי שקוף שעוזר לעין לשמור על צורה עגולה. בחלק האחורי של העין נמצאת רשתית ועצב הראייה.

תהליך הראייה

העיניים הם כמו מצלמות המצלמות חפצים. ברגע שאנו מכוונים את העיניים שלנו לחפץ כלשהו אז קרני האור שחוזרות מאותו חפץ, למשל מעץ, או מפרח. קרני האור נכנסים דרך הקרנית אל האישון ואז ממשיכים לעדשה, מהעדשה התמונה מוקרנת בדיוק כמו מקרן סרטים שמקרין על הקיר, כך העדשה מקרינה על הרשתית. בתוך הרשתית נמצאים תאי העצב "קולטנים"  אשר קולטים את התמונה וממירים אותה לגלים חשמליים של מידע, שעוברים ישירות אל המוח האחורי, דרך עצב הראייה. בעצם מי שרואה זה המוח, אפשר להשוות את העיניים למצלמות אבטחה שמוצבות מחוץ לבניין כאשר העניים הן בעצם המצלמות אך רואים את התמונה בתוך הבניין, במחשב שמוצב שם. כמובן ברגע שמצלמות מתפקדות בצורה תקינה אז יש לנו תמונה מדויקת, וכאשר המצלמות מתקלקלות או מגיעות למצב שאינן פועלות בצורה תקינה, אז בהתאם גם התמונה לא תהיה תקינה או חדה.

הסיבות לקלקול "המצלמות" הראייה

בשביל לקבל תשובה, מה גורם לקלקול "המצלמות" שלנו, אנו צריכים להבין קצת איך פועלים החוקים של הפיזיקה האופטית: כששרירי העין משוחררים הפוקוס של המערכת האופטית שלנו נמצא על הרשתית (א') עין כזו רואה היטב למרחקים, מפני שתמונה מדויקת, של חפצים מרוחקים לפי חוקים של אופטיקה גיאומטרית, נמצאת באזור הפוקוס של המערכת האופטית. במקרה שלנו על הרשתית. בשביל לראות למרחק קרוב המערכת האופטית צריכה להשתנות, ואם העין תישאר כמות שהיא התמונה המדויקת תהיה מאחורי הרשתית, ועל הרשתית תהיה תמונה מטושטשת. העין צריכה או לשנות את צורת העדשה ועל ידי זה לקרב את הפוקוס לתוך העין (ב'). או לשנות את צורתה מעגולה לאליפסה, כמו אופציית הזום במצלמה (ג'). על ידי כך  להרחיק את הרשתית מהפוקוס כך הפוקוס שוב יהיה לפני הרשתית ותמונה מדויקת תהיה על הרשתית. כיום ידוע מבחינה מדעית שדבר זה קורה על ידי שינוי מבנה העין (ג').

לסיכום:

בהוכחות אחרונות מהשטח רואים שאצל אנשים בעלי מספרים גבוהים במשקפיים, צורת העיניים שלהם  במקום עגולה – היא אליפטית. כמו כן, בגיל מבוגר כשהגוף מתחיל להיות פחות אלסטי האליפטיות של העיניים של אותם אנשים, גורמת למספר בעיות קשות מאוד כמו קריעה והתפרדות הרשתית או כאבים בעיניים. מה שקורה, על ידי כמה טעויות בהפעלת העיניים (נראה את זה בהמשך) העיניים מאבדות את היכולת לחזור לצורתן העגולה וכתוצאה מכך מאבדות יכולת לראות מדויק למרחוק. בהמשך אנו נלמד אילו טעויות רוב האנשים עושים שבגללם מתקלקלת להם הראייה ובאיזו דרך מחזקים את הראייה ושומרים עליה לאורך כל החיים. הדרך היעילה והאפקטיבית ביותר לשיפור הראייה היא דרך הסדנאות שלנו, דרך שיטת מלינסקי.

מנוחה לעיניים

בדרך לשיפור הראייה מאוד חשוב לתת לעיניים מנוחה בזמן, לא "לסחות" אותם עד הסוף. העיניים שלנו הכי הרבה מתעייפות ממאמץ סטטי. תנסו להרים כוס חד פעמי, זה קל מאוד, נכון? אך תנסו להחזיק אותו כך 5, 10 דקות… לאחר 15 דקות תצטרכו פיזיותרפיה בכתף. עיניים אותו דבר. העיניים מאוד מתעינייפות בעבודה סטטית מול מחשב, קריאת ספר הכי הרבה מהסמארטפון. לכן טוב לתת הפסקה קצרה לעיניים של 2-5 דקות מנוחה לאחר כל 30-40 דקות של עבודה מול מחשב או קריאה, לאחר שימוש בסמרטפון לאחר כל 10-15 דקות.

הפסקה יכולה להיות פשוטה – פשוט להפסיק לראות על מסך. אך יותר טוב לבצע הפסקה של 4 שלבים. למה זה חשוב ואיך לעשות אותה אני מסביר בסרטון הבא:

שחררו את העיניים שלכם עם תרגיל חד חד

לאחר שהראייה מתקלקלת, אנשים מתחילים בכוח לנסות טוב יותר שעוד יותר מעמיס על העיניים וגרם לקלקול נוסף של הראייה. אם הזמן זה הופך להרגל, כל פעם שאתם מסתכלים לרחוק  (במצב של קוצר ראייה –  מיאופיה ) או לקרוב (במצב של רוחק ראייה – היפרמטרופיה) העיניים מתאמצות בלי שאתם שמים לב. חשוב לשחרר את העיניים מההרגל הרע הזה. בכך יעזור לכם תרגיל נפלא "חד חד":

מאמרים נוספים

קבלו מתנות מיוחדות לזמן מוגבל!

3 תרגילים עיקריים לשיפור הראייה

מדריך השוואה בין הדרכים לשיפור הראייה

מדריך למניעת הידרדרות הראייה

לשיחת ייעוץ חינם עם מומחה מכון מלינסקי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

או חייגו עכשיו:

אהבתם את המאמר?! שתפו עם חברים

הירשמו עכשיו לניוזליטר של מכון מלינסקי

נרשמים ומקבלים עדכונים שוטפים מבצעים שווים

והטבות מיוחדות לשיפור הראייה בתהליך טבעי

קבלו עכשיו במתנה!

3 תרגילים לשיפור הראייה

רוצים לשמוע או לשאול אולי לגלות עוד על מכון מלינסקי

עכשיו אתם יכולים לשאול, לשמוע ולגלות
את כל מה שרציתם לדעת על מכון מלינסקי.

קוצר ראייה - רוחק ראייה - מכון מלינסקי
דילוג לתוכן