7 טיפים פשוטים ועוצמתיים לשחרור העיניים בשעת מאמץ

מה גורם לעיניים להתאמץ?

עבודה מול מחשב, לימוד וקריאת ספרים גורמים לעינינו להתאמץ. התחושה אחרי פעילות כזאת היא עייפות,גירוד קל בעיניים ואפילו כאב ראש. זה לא נעים, אך גרועות יותר ההשלכות המצטברות. לאחר תקופה מיטשטשת הראיה יותר, והאופטומטריסט מגלה שהמספר עלה. ואז אין מנוס מלהמשיך ולהרכיב משקפיים, רק עם זכוכית מעט יותר עבה. לא רבים מודעים לכך שישנו פתרון טבעי חלופי למשקפיים, וגם ניתן, בעזרת מעט מודעות, להפחית את המאמץ ואת תופעות הלואי הלא נעימות. הצעדים המוצעים כאן נראים קטנים ולא משמעותיים, אתם תופתעו כיצד הם יורידו את המאמץ המוגבר המופעל על עיניכם.

7 טיפים פשוטים ועוצמתיים לשחרור העיניים בשעת מאמץ:

1 .פעם ב 20 דקות – חצי שעה, עצמו את העיניים לדקה, הרפו ושחררו אותן ככל שניתן.
2. מצמצו. כאשר אנו קוראים או עובדים מול מחשב, אנו שוכחים לעיתים את הפעילות הקצרה והחיונית הזאת. טוב למצמץ לפחות פעמיים בדקה, ובכך להזרים לחות לעיניים.
3. אל תקבעו מבטכם רק בספר או מחשב (קריאה מקרוב). בכל רגע אפשרי הסתכלו למרחקים, סיפרו כמה חלונות יש בבניין ממול או כמה דודי שמש על הגג… או כל אובייקט מרוחק אחר. שינוי המיקוד מביא עמו הרפיה קלה וחשובה.
4. בהתבוננות על אובייקט המצוי למעלה, למטה או בצדדים, נסו להסתכל בו באמצעות הפניית העיניים בלבד, בלי להרים או להזיז את הראש לכיוונו. באופן זה גם תרפו את השרירים אותם אתם מאמצים בעת הקריאה, וגם תאמנו את אותם שרירים בהם אינכם משתמשים כמעט. ההמלצה חשובה במיוחד עבור אלו המרכיבים משקפיים.
5. הרבו בשתיה! העיניים שלנו מלאות נוזלים. אם בגוף אין כמות מספקת של נוזלים תתעייפנה העיניים במהירות רבה יותר ואפילו ממאמץ קל.
6. חייכו יותר ! ידוע שחיוך גורם להפרשת אנדורפינים המועילים לשחרור שרירים תפוסים בגוף, ביניהם שרירי הרוחב של העיניים. שרירים אלה אחראים על כיווץ גלגל העין בזמן קריאה או הסתכלות מקרוב. (שרירים תפוסים יותר = אליפטיות העין גדולה יותר = מספר במשקפיים גבוה יותר)
7. הסתכלו בהתעניינות על חפצים, על אנשים ועל הטבע הסובב אתכם. זכרו, בעוד 20 שנה, ודאי תתגעגעו לחייכם כיום – לגילכם הנוכחי, לילדים שעכשיו אולי עוד קטנים. ותהיו מוכנים אולי אפילו לשלם כדי לחוות שוב את העבר. ובכן אתם כאן ועכשיו, ללא תשלום או מנוי חודשי.

תרגילי יוגה לעיניים

בעזרת עיפרון פשוט אותו נאחוז ביד נבצע תנועה משוחררת ללא מאמץ למעלה ולמטה. נעקוב אחר קצה העיפרון בשמחה רבה בתנועה עקבית עם העיניים. ניתן לבצע את התרגיל כאשר אנו עוקבים אחר קצה העיפרון ימינה ושמאלה. קיימים עוד מגוון תרגילי יוגה לעיניים אותם נלמד אתכם שלב אחר שלב. תרגיל יוגה לעיניים זה תרגיל מאוד מפורסם אך רוב הדרכות מחסירות את העיקר ולכן אנשים יכולים אם התרגיל הזה ללא הדרכה מסודרת במקום שיפור בראייה לגרום לתוצאות הפוכות. תזכרו אסור לעייף את העיניים בתרגילים וכל התנועות צריך לבצע  בצורה משוחררת לחלוטין, שכן קל יותר לבצע את התרגילים הללו לאחר צפייה והסבר מעמיק בסרטון הבא:

אפשר לבצע את התרגילים בכל זמן

אפשר לעשות את התרגיל בזמן כשהכל רגוע, זה כמובן הכי טוב, אך ניתן גם לעשות את התרגיל במכל מקום ובכל זמן. אם אתם סטודנטים ואין לכם זמן פנוי כל כך, אפשר אפילו בכיתה בזמן שאתם מחכים למרצה, תוכלו לעשות חלק מהתרגילים. תרגיל לעיניים שמבצעים במשך 5 שניות גם מספיק, הזמן שממתינים לא הולך לחינם, ואפילו ניתן לחלק את הזמן לשני חלקים. חלק לביצוע של התרגיל, והחלק השני למנוחה לעיניים. אם אתם מבצעים את התרגיל במשך יותר זמן, למשל 2 דקות, אז תנו לעיניים 2 דקות נוספות לנוח. תרגילים שתוכלו לבצע בזמן שאתם ממתינים למרצה או בהפסקות: הזיזו את האישון בתנועות סיבוביות: פעמיים ימינה ופעמיים שמאלה בכיוון השעון או נגד כיוון השעון, הזיזו את האישון למעלה ולמטה, ימינה ושמאלה, ובאלכסון, עצמו את העיניים ולאחר מכן לתת להן מנוחה (בעזרת כפות הידיים או ללא עזרתם) למשך כ 2-3 דקות.

שחררו את העיניים שלכם עם תרגיל חד חד

לאחר שהראייה מתקלקלת, אנשים מתחילים בכוח לנסות טוב יותר שעוד יותר מעמיס על העיניים וגרם לקלקול נוסף של הראייה. אם הזמן זה הופך להרגל, כל פעם שאתם מסתכלים לרחוק  (במצב של קוצר ראייה –  מיאופיה ) או לקרוב (במצב של רוחק ראייה – היפרמטרופיה) העיניים מתאמצות בלי שאתם שמים לב. חשוב לשחרר את העיניים מההרגל הרע הזה. בכך יעזור לכם תרגיל נפלא "חד חד":

תרגילי שמש לשיפור הראיה

מדובר בתרגילים מדהימים המסייעים לנו בשיפור הראייה. תרגילי שמש בצורה מאוד טובים לשיפור ראייה בלילה אך משפר גם את הראייה באור היום. כדאי לעשות את התרגיל עם כוונה אמתית בצורה מדויקת, רק ככה זה עובד באמת. כדי לבצע את התרגיל עלינו להיות חשופים לשמש. עלינו לסגור את העיניים ולהפנות את הפנים לכיוון השמש כשהעפעפיים והפנים מכוונות כלפי השמש. מתחילים לבצע תנועה לכיוון הימני של הגוף וממשיכים לנוע עם הראש לכיוון הכתף. דגשים נוספים יינתנו לכם כמובן בטיפולים עצמם. אז אם אתם מרכיבים משקפיים ו/או עדשות מגע בואו לשפר את איכות החיים שלכם. עם טיפול באמצעות תרגולי עיניים שהוכיחו ועדיין מוכיחים את עצמם שוב ושוב.

מנוחה לעיניים

בדרך לשיפור הראייה מאוד חשוב לתת לעיניים מנוחה בזמן, לא "לסחות" אותם עד הסוף. העיניים שלנו הכי הרבה מתעייפות ממאמץ סטטי. תנסו להרים כוס חד פעמי, זה קל מאוד, נכון? אך תנסו להחזיק אותו כך 5, 10 דקות… לאחר 15 דקות תצטרכו פיזיותרפיה בכתף. עיניים אותו דבר. העיניים מאוד מתעינייפות בעבודה סטטית מול מחשב, קריאת ספר הכי הרבה מהסמארטפון. לכן טוב לתת הפסקה קצרה לעיניים של 2-5 דקות מנוחה לאחר כל 30-40 דקות של עבודה מול מחשב או קריאה, לאחר שימוש בסמרטפון לאחר כל 10-15 דקות.

הפסקה יכולה להיות פשוטה – פשוט להפסיק לראות על מסך. אך יותר טוב לבצע הפסקה של 4 שלבים. למה זה חשוב ואיך לעשות אותה אני מסביר בסרטון הבא:

מחשבה יוצרת מציאות

ניתן לבצע תרגילים לעיניים במשך כל היום, קיימים תרגילי עיניים המשתמשים בדמיון, למשל אפשר לקרב אובייקט ולהרחיק אותו, לדוגמא: שקע חשמל, להתרכז בחורים שלו, בפינות, בברגים ולדמיין אותם בצורה חדה. לדמיון אין שום גבולות ואין קשר למה שאנחנו רואים או לא. כמו כן ניתן לדמיין פרח חד וברור וגם לדמיין אותו מטושטש. כאשר עושים זאת בדמיון זה נותן לגיטימציה למוח, לראות את העצמים בצורה חדה. חשוב לזכור, לאחר ביצוע תרגילי העיניים לשיפור הראיה, הגוף בכלל והעיניים בפרט צריכים מנוחה טובה, אתם תרגישו טוב, ותראו הרבה יותר טוב.

המשך יום נפלא, יהושוע מלינסקי.

 
 

מאמרים נוספים

קבלו מתנות מיוחדות לזמן מוגבל!

3 תרגילים עיקריים לשיפור הראייה

מדריך השוואה בין הדרכים לשיפור הראייה

מדריך למניעת הידרדרות הראייה

לשיחת ייעוץ חינם עם מומחה מכון מלינסקי

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.

או חייגו עכשיו:

אהבתם את המאמר?! שתפו עם חברים

הירשמו עכשיו לניוזליטר של מכון מלינסקי

נרשמים ומקבלים עדכונים שוטפים מבצעים שווים

והטבות מיוחדות לשיפור הראייה בתהליך טבעי

קבלו עכשיו במתנה!

3 תרגילים לשיפור הראייה

רוצים לשמוע או לשאול אולי לגלות עוד על מכון מלינסקי

עכשיו אתם יכולים לשאול, לשמוע ולגלות
את כל מה שרציתם לדעת על מכון מלינסקי.

קוצר ראייה - רוחק ראייה - מכון מלינסקי
דילוג לתוכן